Înființare distribuție gaze naturale și racorduri în comuna Ion Creangă cu satele: Ion Creangă, Averești, Stejaru, Izvoru și Recea, Județul Neamț prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny„ - Primăria comunei Ion Creangă - Neamţ

Comuna Ion Creangă a depus cererea de finanțare privind obiectivul de investiții: „Înființare distribuție gaze naturale și racorduri în comuna Ion Creangă cu satele: Ion Creangă, Averești, Stejaru, Izvoru și Recea, Județul Neamț„ prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny„.

Obiectivul investiției este amplu și ambițios, cuprinzând un sistem inteligent de distribuție a gazelor naturale pe o distanță de 57 788 m.

Suntem în acest proiect alături de comuna Icușești și ne face o deosebită plăcere să vă anunțăm că magistrala de gaz a subtraversat râul Siret având punct de ieșire în satul Recea, de unde ulterior va continua înspre celelalte sate ale comunei și implicit către comuna Icușești.

Suntem optimiști și încrezători că nu peste mult timp vom putea beneficia de avantajele acestei investiții, crescând astfel confortul cetățenilor comunei, contribuind astfel la dezvoltarea economică și ridicarea nivelului de trai.