Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!” - Primăria comunei Ion Creangă - Neamţ

Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

UAT Comuna Ion Creangă, în calitatea de Lider de parteneriat și ȘCOALA GIMNAZIALĂ COMUNA ION CREANGĂ, în calitatea de partener anunță semnarea contractului de finanțare nr. 13210/02.11.2023 pentru proiectul și demararea proiectului „Înființarea serviciilor de educație timpurie complementare în cadrul Comunei Ion Creangă, județul Neamț” COD P11.

Perioada de implementare a proiectului este de 21 de luni, respectiv perioada 02.11.2023 – 01.12.2025.

Proiectul ” Înființarea serviciilor de educație timpurie complementare în cadrul Comunei Ion Creangă, județul Neamț ” are ca obiectiv general înființarea, echiparea, operaționalizarea și dezvoltarea serviciilor de educație timpurie complementare pentru copiii cu vârste între 0 și 6 ani în vederea asigurării accesului egal la educație timpurie de calitate.

Obiectivele specifice:

• Înființarea la nivelul comunei Ion Creangă din județul Neamț a unui serviciu de educație timpurie complementare.
  • Echiparea și dotarea spațiului destinat serviciului de educație timpurie complementare prin achizițiile propuse prin prezentul proiect;
  • Operaționalizarea serviciului de educație timpurie complementare prin înscrierea acestuia în rețeaua școlară;
  • Dezvoltarea unui serviciu de educație timpurie complementare unitar, inclusiv și de calitate inovator, adaptate la nevoile copiilor la nivel antepreșcolar și preșcolar.

Proiectul este gestionat de Ministerul Educației, de coordonator de reforme și investiții finanțate prin Planul Național de Reformă și Reziliență (PNRR) și finanțat prin Componenta C15: Educație, Reforma 2: Dezvoltarea unui sistem de servicii de educație timpurie unitar, incluziv și de calitate Investiția 2: Înființarea, echiparea și operaționalizarea a 412 servicii complementare pentru grupurile, defavorizate Măsura I2.1: Înființarea, echiparea și operaționalizarea unui număr de 412 servicii complementare pentru grupurile dezavantajate – partea de investiții și Măsura I.2.2: Înființarea, echiparea și operaționalizarea unui număr de 412 servicii complementare pentru grupurile dezavantajate.

Valoarea totală a proiectului este de 1.138.842,94 lei, din care valoarea eligibilă din PNRR este în cuantum de 957.010,87 lei, valoare TVA aferentă este de 181.832,07 lei.

Persoană de contact: Tabacariu Dumitru-Dorin

Tel. +40 768 994 659

E-mail: primariaioncreanga@gmail.com

Website: www.primariaioncreanga.ro